Lukáš Čech – získal skvelú kariéru, ktorú vymenil za slobodný život

Cestovanie , Rozhovory , Tipy a triky máj 16, 2016 No Comments

Lukáš Čech

 

Lukáš Čech, pochádza z východného Slovenska, ktorý odišiel do Londýna získal skvelú kariéru, ktorú potom vymenil za slobodný život! Okrem toho  sa Lukáš venuje aj vegánstvu a je veľkým milovníkom zvierat!

Skús sa nám v krátkosti predstaviť, kto si?

Som chlapík z východného Slovenska, ktorý v 20-ke odišiel do Londýna, získal tam skvelú kariéru, ktorú potom v roku 2012 vymenil za slobodný život podľa vlastných hodnôt. Odvtedy žijem a pracujem na voľnej nohe, cestujem, propagujem vegánstvo a slobodný život. Snažím sa žiť život, ktorý ma napĺňa a zanechá na tomto svete niečo dobré.

 

 Ako si sa k cestovaniu dostal? Lákalo ťa cestovanie už od dávna? Alebo to bola skôr náhoda, že si sa k tomu dostal?

K dlhodobému či alternatívnemu cestovaniu som sa dostal v spomínanom Londýne. Keď som začal uvažovať, že kariéra a konzumný život nie je to, o čom som niekedy sníval, začal som hľadať iné možnosti. Natrafil som na veľa blogov ľudí, ktorí zmýšľali podobne a odporúčali cestovanie. Mňa to hneď chytilo, pretože som stále rád cestoval, no dovtedy len tak dovolenkovo. Stále ma lákal alternatívny život – keď som videl „dredatých a potetovaných,“ ktorí videli zaujímavý život, páčilo sa mi to. Na cestách som našiel práve to.

 

[ayssocial_buttons id=“1″]

 

Čo ti prinieslo cestovanie do života?

V prvom rade slobodu, sebestačnosť a triezvejší pohľad na svet, naše priority a každodenné problémy. Naučil som sa o sebe, o svete a ako žiť šťastnejšie viac za 3 roky na cestách, ako za predošlých 27 rokov života :D. Naučil som sa čo je v živote naozaj dôležité a že väčšina toho, za čím sa celý svet naháňa je naše vlastné bremeno a nepotrebné.

 

Aký je tvoj najlepší zážitok a naopak aký je tvoj najhorší cestovateľský zážitok?

Medzi najlepšie zážitky určite patrí práca so zvieratami v záchranných centrách, ako napríklad s pumou Sonkom v Bolívii. Taktiež to sú všetky nečakané momenty s ľuďmi alebo len tak, sám v prírode, ktoré mi utkveli v pamäti. Zlých zážitkov bolo málo, možno keď mi v prvom mesiaci na cestách ukradli batoh s peniazmi a pasom… ale bolo to mojou vinou – nedával som pozor a robil som amatérske chyby. Ale naučilo ma to, že ani veci, ktoré sa zdajú ako koniec sveta, nie sú také zlé :).

 

Koľko krajín si precestoval a v čom vidíš rozdiel v týchto krajinách oproti Slovensku, najmä čo sa týka ľudí a ich povahy?

Myslím že je to 31 krajín. Rozdiel vidím hlavne v rozvojových krajinách – hoci je tam život menej vo vatičke ako u nás, ľudia pôsobia prístupnejšie a otvorenejšie. Ale to môže byť aj kultúrou (napr. Južná Amerika je predsa len excentrickejšia svojou kultúrou ako Slovensko). Na druhej strane som zistil, že na Slovensku sa vlastne máme veľmi dobre, viď môj najnovší článok.

 

Cestuješ rád sám alebo s priateľmi?

Prvé 2 roky na cestách som cestoval sám, no málokedy osamote. Stále sa mi chodníčky preťali s inými ľuďmi. Keď cestuješ sám, ľahšie sa nadväzujú kontakty – pretože ty si tomu automaticky viac naklonený (nemáš s kým prehodiť slovo, tak si vyberieš hocikoho, kto padne do oka) a ľudia sa jednému cestovateľovi prihovoria skôr, ako dvojici, či skupine. Pri dvojici a skupine ľudia nechcú rušiť + skupina kecá vo svojom jazyku, takže to vytvára bariéru. Teraz cestujem s priateľkou Gabčou, čo prináša iné pekné momenty – šťastie je krajšie zdieľané :). Cestovanie osamote je tiež dobré a odporúčam ho na spoznanie samého seba a potlačenie svojich hraníc, ale nevydrží dlho. Sme predsa len skupinová opica :).

 

 

Čo by si poradil začínajúcim cestovateľom a ľuďom ktorí sa boja opustiť svoj domov?

Najťažšie je urobiť ten prvý krok – rozhodnúť sa opustiť pohodu domova a zaužívanú rutinu / istotu a vymeniť to za niečo nečakané, nepoznané. Ale práve to ťa posunie ďalej. V rutine nebudeš rásť ďalej. Pýtaj sa sám seba – čo je to najhoršie, čo sa môže stať? (reálne, nerozmýšľaj nad možnosťami ako „odplaví ma tsunami“, to je to isté, ako uvažovať doma o tom, že ťa prejde auto a preto sedieť v dome). Častokrát je odpoveď na túto otázku pozitívna – najhoršie, čo sa môže stať je, že sa z ciest vrátiš ak by sa ti to nepáčilo, a budeš pokračovať v rutine, ktorú si zanechal. Možno si budeš musieť nájsť nový job, no to nie je také zlé, ak si to porovnáš s tým, čo môžeš na cestách získať. Nové poznanie sveta a samého seba, nové skúsenosti, vedomosti, známosti, neskutočné zážitky. Otvorí ti to myseľ a dosť pravdepodobne ťa to zmení k lepšiemu.

 

Keby tu prišli naopak ľudia z iných krajín, čo by si im na Slovensku odporučil?

Určite našu prírodu – Tatry alebo len tak si zájsť do iných pohorí a lesov na dobrú stanovačku. Prenajať si auto a voziť sa hore dole po celej krajine. Slovensko je tiež dobrá krajina pre dlhodobých cestovateľov, ktorí chcú nájsť miesto na dobrý štandard života (infraštruktúra, rýchlosť internetu, kultúrne vyžitie), za nízku cenu. Preto tu aj ja rád ostávam medzi svojimi cestami.

 

[ayssocial_buttons id=“1″]

 

Ľudia často hovoria, že cestovanie nie je lacná záležitosť, ako si ty zarábaš na svoje cesty?

Tí istí ľudia takisto častokrát míňajú asi 700 EUR mesačne na život doma. Vieš koľko ma stojí cestovanie priemerne celosvetovo (priemer za všetky krajiny, ktoré som navštívil, aj s letenkami)? 700 EUR. A to je ešte celkom dobrý štandard cestovania, sú v tom aj drahšie krajiny ako Nórsko, Španielsko či Anglicko. Cestovanie si vyžaduje asi toľko peňazí, ako život u nás. Drahšie môže byť krátkodobé cestovanie – dovolenky, kedy platíme inkasá, nájom a iné poplatky na Slovensku a zároveň aj navýšené ceny za dovolenku. Ale ak si cestovanie zariadite slobodne, bez časového obmedzenia, tak to nestojí tak veľa – náklady na stravu, ubytovanie a dopravu sú zhruba také isté, ako doma, častokrát nižšie (rozvojové krajiny). Navýši to akurát tak jednorázová letenka. Zarábam si rôznymi spôsobmi – všetko, čo môžem robiť nadiaľku a z rôznych častí sveta, ako napríklad písanie kníhwebdizajn, no živia ma aj investície, ktoré som spravil dávnejšie – správne hospodárenie s peniazmi je základom dlhodobého cestovania. A taktiež znižovanie nákladov a minimalizmus.

 

Tvoje plány na najbližších 5 rokov?

Netuším čo budem robiť túto zimu, tak 5 rokov už vôbec nie :). Všeobecne sa chcem držať svojich hlavných hodnôt – žiť slobodne, pomáhať zvieratáminšpirovať ďalších, aby rozmýšľali alternatívne a žili slobodne.

Páčil sa ti článok? Tak ho prosím podpor, daj like a zdieľaj medzi priateľov! A to nie je všetko! Mám pre teba skvelý bonus. Rozhovor S Verinikou, ktorej nevinný 6 týždňový výlet, trvá už takmer 2 roky!

[ayssocial_buttons id=“1″]

 

Comments

comments

Roman Vraňák

Volám sa Roman a medzi moje najväčšie vášne patrí cestovanie a slobodný život digitálneho nomáda. Pracujem ako freelancer: tvorím webové stránky a venujem sa seo optimalizácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Close